הדברת צרעות

חיפשתם מדביר צרעות?

מחלקה: חרקים סדרה: דבוראים

הצרעה המזרחית (דבור) (Vespa orientalis) , הצרעה הגרמנית (Vespula germanica) וצרעת הפלך (Polistes dominulus) מהוות מטרד קשה לאדם עקב עקיצתן המסוכנת, ובמקרים של גישות מיוחדת אף קיימת סכנה לחיים.
הצרעות הן חרקים חברתיים בדומה לנמלים, טרמיטים ודבורים. בחברתן קיימים מעמדות (cast) והתמחות לביצוע עבודות מסוימות לטובת הכלל.

מבנה הקן

מלכה – היא הנקבה היחידה המתפקדת ברבייה. נוסף על תפקיד זה, היא מייסדת את המשפחה באביב. היא מחפשת מקום מתאים לקן, בונה את התאים הראשונים מטפלת במחזור הראשון של הרימות ומביאה מזון. לאחר גיחת העמלות הראשונות ממשיכה המלכה בהטלה בלבד.
עמלות – הן נקבות בעלות איברי הרבייה מנוונים וחסרות תפקיד ברבייה. הן מבצעות את רוב התפקידים בקן כגון: האכלת הרימות, שמירה על הקן, בנייה, ויסות טמפרטורה, חפירה, ניקוי ואיסוף מזון.
זכרים – מופיעים רק בסוף הקיץ ותפקידם מסתכם בהפריית מלכות צעירות. במהלך חייהם ניזונים מרוק רימות בלבד.

תזונה

מזון הצרעות מורכב מחלבון מן החי (בשר ודגים), פחמימות סוכרים, דבש, צוף, טל דבש ופירות. קיימת גם הזנה בתהליך הטרופולקסיס בו הרימות הופכות בעזרת הרוק את המזון החלבוני המוגש להם למזון בעל מרכיב סוכרי שממנו ניזונים המלכה והזכרים.

מחזור חיים שנתי

התפתחות הצרעות כוללת גלגול מלא: ביצה, חמש דרגות זחל, טרום גולם, גולם ובוגר. משך ההתפתחות של העמלות 29, של הזכרים 40 ושל המלכות 42 יום, בימי הקיץ החמים.
עם תחילת האביב בחודשים מרס אפריל, מתעוררת המלכה הצעירה המופרית מתרדמת החורף ומתחילה ביסוד משפחה. תחילה היא מחפשת מקום מתאים לבניית קן (לרוב בתוך האדמה). היא בונה תאים אחדים במקום שנבחר על ידה לקינון ומטילה בהם ביצים. בתקופה זאת המלכה מבצעת את כל העבודות: מביאה חומר לבנייה (הכולל אדמה ומים) ממשיכה להטיל, עוסקת בהבאת מזון ומטפלת ברימות.

שבוע לאחר גיחת העמלות הראשונות מתחילות אלו לבצע את כל העבודות בקן (בסביבות סוף מאי) פרט להטלת ביצים. מחודש יוני קצב הטלת הביצים ע”י המלכה גובר ובמקביל גם הבניה ע”י העמלות. בסוף אוגוסט תחילת ספטמבר אוכלוסיית הצרעות מגיעה לשיא ומתחילה בנית תאים גדולים המיועדים למלכות חדשות ולזכרים. אחר גיחת המלכות הצעירות והזכרים מתקיים מעוף כלולות שממנו חוזרות המלכות הצעירות מופרות. עם בוא הגשמים הקן מתחסל. המלכות הצעירות נכנסות לתרדמה במקומות סתר מתאימים.

קיני הצרעות 

הצרעה המזרחית בונה בד”כ את הקן באדמה, אך לעיתים מוצאים קינים בחללים שונים כמו בקירות בתים, בארגזי תריסים וכיו”ב. הקן מורכב מחלות המונחות זו מתחת לזו במאוזן. בכל חלה שכבה אחת של תאים משושים על הרוב ופיתחם כלפי מטה.

בתאים הקטנים בקוטר 9 מ”מ מתפתחות עמלות ובתאים הגדולים בקוטר של כ- 11 מ”מ מתפתחים מלכות או זכרים. מספר החלות גדל עם התפתחות המשפחה בחודשי הקיץ.
החלות מחוברות ביניהן ולתקרת החלל באמצעות עמודים גליליים העשויים בעיקר מחומר אורגני כקליפת עצים, קרטון וכו’ הלעוסים היטב. בחלות המרכיב העיקרי אדמה מן הסביבה, הקן נבנה מלמעלה כלפי מטה. 

הצרעה הגרמנית בונה את קניה בדומה לצרעה המזרחית אך התאים קטנים יותר ושעור הקנים הנבנים באזורי מגורי האדם גדול יותר והתאים קטנים יותר.
מספר הצרעות בשני המינים יכול להגיע למאות ולאלפים הדבר תלוי במספר גורמי הסביבה והעיקריים שבהם: מזון ומספר משפחות באזור. 

צרעת הפלך בונה קנים קטנים בהרבה, גודל התאים דומה לזה של הצרעה המזרחית אך מס’ החלות קטן אחד או שתיים וסה”כ הצרעות למשפחה בד”כ אינו עולה על עשרות.
קני צרעת הפלך גלויים (לא באדמה) על צמחים, קירות בתים או מתחת לגגות.

בניגוד לצרעה המזרחית והגרמנית, עקב גודל המשפחות הקטן ניתן למצוא לפעמים מספר גדול של משפחות בשטח קטן יחסית.

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סגירת תפריט
דילוג לתוכן