טיפים ועצות להתמודדות עם חרקים

כיצד להתמודד עם חרקים?

הקיץ בעיצומו החום מעיק ויחד עם הים, הבריכה, החופש והגלידה מגיעים החרקים. הית שלנו מתמלא בדיירי משנה שונים ומשונים ואנחנו מתמלאים בעקיצות. מי אלו כל היצורים הדוחים הללו? ומה לעשות עד שהמדביר יגיע? 

ג'וקים (תיקנים)

התיקנים הם אוכלי כל ופעילים בעיקר בלילה. במשך היום הם מסתתרים בדרך כלל במקומות חשוכים.  הודות למבנה גופם השטוח הם יכולים להסתתר בכל חריץ וסדק בביתנו.
הם אוכלים מהמזונות המצויים בבית ומפרישים את צואתם על המזון. מינים המגיעים למשכנות האדם ממערכות הביוב, עלולים להעביר באופן מכני גורמי מחלה למזונו.

שני המינים הנפוצים בסביבותינו:

התיקן האמריקאי-  צבעו חום אדמדם, אורך הגוף של הבוגרים מגיע עד 5 ס"מ. לזכר גוף ארוך, לנקבה גוף רחב יותר. שניהם בעלי כנפיים מפותחות המאפשרות להם להגיע לבתינו . התיקן חי כשנתיים וחצי.

הוא נפוץ בכל העולם. חי במקומות לחים, ומערכות הביוב. אוהב כל מקום שיש בו זבל ואשפה. מין זה חי במערכות הביוב ובבתים.

התיקן הגרמני – צבעו חום בהיר, אורכו מגיע ל- 2 ס"מ, לזכר ולנקבה כנפיים, אולם הם אינם משתמשים בהם לתעופה. מין זה חי בבתי האדם ולא בבורות הביוב, לרוב מבלה באזור מכשירי החשמל כמו מיקרוגלים, תנורים, אוהב להתרכז בארונות המטבח במיוחד באזור צנרת הגז וסדקים למיניהם בבית. לרוב הוא מגיע לבתים באריזות למיניהם או דרך צנרות המים והגז של ביתנו.

איך נתגונן?

בנוסף לפעולת הדברה מקצועית על ידי מדביר מוסמך מומלץ לנקוט במספר אמצעים:

 • לאכסן שאריות מזון
 • בקופסאות אטומות
 • לכסות את פח האשפה הביתי במכסה אוטם
 • לסגור ברשת פתחים של ביובים

נמלים

הנמלים חיות במושבות, כל חבורה עם קן משלה. בכל חבורה יש בעלי תפקידים שונים: מלכה, זכרים, פועלות וחיילות, ומבנה גופן מותאם לתפקידן. כל תושבי הקן פועלים כצוות, שמטרתו להרחיב את המושבה.

שני מיני הנמלים הנפוצים ביותר בבתים הם זערורית אדמונית וזערורית שחורה. שני הסוגים הללו מוכרים לכולנו "כנמלים הקטנות אדומות או שחורות המתנחלות לנו בבית ובמטבח". שני מינים אלו הנם תושבי קבע במגורי האדם והן אוכלות כל.

הן מגיעות בקלות למוצרי מזון, סוכר, קמח, תבלינים וכו'. ניתן לראות אותן הולכות בטור על השיש, על הקירות וברצפה.

איך נתגונן?

קשה מאוד לפתור מפגע נמלים באמצעות הדברה, כיון ויש צורך להדביר את הקן שלרוב בנוי בסדקים בקירות או ברצפה והגישה אליו קשה עד בלתי אפשרית, יתרה מכך, הדברה של הקן במקום אחד, לא תמנע ממושבה חדשה של נמלים לצוץ בקרבתו תוך זמן קצר בלבד.

ניתן לבצע מספר פעולות מניעה:

 • לנקות היטב שאריות מזון מהשיש וממשטחי העבודה במטבח.
 • לאטום היטב קופסאות עם מזון ותבלינים.
 • איטום של סדקים וחריצים בבית.
 • יבוש מקומות לחים.

יתושים

היתושים הם בעיקרם אוכלי צוף. אצל רוב מיני היתושים הנקבות מוצצות דם מבעלי חיים אחרים כדי להשיג את החלבונים הנזקקים ליצירת ביציה, היות ומזונותיו של היתוש ( צוף ומיץ פרי) לא מכילים חלבון. לנקבות חוש ריח מפותח, הן רגישות בעיקר לפחמן דו-חמצני המתנדף בתהליך הנשימה, כמו גם לחומרים הנמצא בזיעה כדוגמת חומצת חלב. יתושים מסוגלים לזהות חום, ובכך מוצאים בעלי חיים חמי-דם בקלות רבה. היתושה מטילה את ביצייה במקווי מים רדודים בקרבת צמחיה ושם מתפתחים הזחלים והגלמים עד לבקיעת היתוש הבוגר.

כיצד נתגונן?

פעולת הדברה נגד יתושים הינה מורכבת, כיון וליתוש 4 גלגולי חיים (ביצה זחל, גולם ובוגר). הדברת יתושים אפקטיבית תתבצע כנגד הזחלים. אולם קשה לבצעה כיון שבשלב הזחל איננו חשים במפגע.

ואילו כאשר היתוש בוגר קשה יותר להילחם בו בגלל יכולת התעופה שלו. נגד יתושים בוגרים מרססים את קירות הבית – שהיתושים עומדים עליהם, אבל מומלץ בנוסף, לאתר מקומות קרובים עם מים עומדים ולרסס נגד הזחלים.

מה ניתן לעשות לבד?

 • להתקין רשתות על החלות
 • לייבש מקווי מים עומדים בקרבת הבית (למשל השלולית שנוצרת מטפטוף הברז בחצר)
 • גיזום צמחית פרא ליד הבית במידה ויש.

הדברה אורגנית

הדברה אורגנית הינה הדברה המתבצעת בחומרי הדברה המופקים מצמחים ומכאן השם "אורגני". חומרים אלו הינם בעלי רעילות נמוכה יחסית לבני אדם ולחיות מחמד.

לאורך השנים חל שינוי מגמה בסוגי החומרים המשמשים להדברה. בשנות ה 60 של המאה הקודמת היו נפוצים בשימוש חומרי הדברה ממשפחת הזרחנים האורגנים והקרבמטים. חומרים אלו בעלי רמת רעילות גבוה מאוד והם נשארים בשטח זמן רב מאוד ואינם מתפרקים. השימוש בחומרים אלו גרם לפגיעה אקולוגית קשה – בעלי חיים רבים נפגעו, מי תהום זוהמו וכו'. לכן בשנים האחרונות קטן השימוש בחומרים החזקים הנ"ל וחומרי הדברה אורגנים נכנסו לשוק. בנוסף, מומלץ תמיד לצד פעולת ההדברה לבצע פעולות מניעה, כגון ייבוש מקווי מים עומדים, גיזום צמחית פרא, ניקוי אזורי מחייה של חיות מחמד, איטום כלי אוכל, איתור ואיטום פתחים וסדקים בקירות הבתים וברצפה. כל זאת על מנת להקטין ככל הניתן את הצורך בביצוע הדברה. חשוב לציין שגם חומרי הדברה אורגנים הם רעל אחרת לא ניתן היה להרוג את המזיק וכדאי תמיד לשקול את ההשלכות לשימוש בו.

תוכן שעשוי לעניין אותך:

* למידע אודות הדברת יונים לחצו כאן

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן