הדברת תיקנים

מחפשים מדביר תיקנים?

תיקנים

מחלקה: חרקים סדרה: תיקנאים

תיאור

תיקנים הנם חרקים פחוסים בעלי מבנה גוף גדול יחסית, שבטנם וגבם רחבים, וצידי גופם צרים. שלושה זוגות רגלי הליכה בעלי ירכיים ארוכות, מקנות להם כושר ריצה מצוין.

כנפי החפיה הנוקשות מונחות בזמן מנוחה שטוחות על הגב מעל כנפי התעופה הקרומיות. דרגות שונות של ניוון כנפיים קיימות במספר מינים. בחלק ממינים אלה קיים ניוון מלא או חלקי בנקבות בלבד, ובחלק אחר של המינים הכנפיים מנוונות גם בזכרים. הלוח הגבי של החזה הקדמי גדול מאוד ומכסה את הראש מלמעלה, לגמרי או כמעט לגמרי. בקדמת הראש, זוג עיניים שחורות בולטות וזוג מחושים ארוכים. בצידו הגחוני גפי פה נושכות – לועסות, משמשות גם כאבר חישה ונמצאות במגע כמעט מתמיד עם המשטח עליו נמצא התיקן. התיקנים הם אוכלי כל, הפעילים בעיקר בלילה. במשך היום הם מסתתרים בדרך כלל במקומות חשוכים, ומסוגלים, הודות למבנה גופם השטוח לנצל למטרה זו סדקים שונים בבתים. 

מחזור חיים

התיקן הינו בעל גלגול חסר. הביצים מוטלות בתוך תיקים. הביצים המופרות מסודרות בטור. דופן צינור ההטה אצל הנקבה מפריש קוטיקולה היוצרת את התיק, מתיק הביצים יוצאות הנימפות. הדרגות הצעירות דומות בצורתן ובאורח חייהן לבוגרות, אך חסרות כנפיים. משך ההתפתחות תלוי בטמפרטורה ובמזון. ומשנה ממין למין.

נזק לאדם

התיקנים מזיקים לאדם בכך שהם אוכלים ממזונותיו ומפרישים את צואתם על המזון. מינים מסוימים עלולים לגרום נזק באמצעות אכילת דבקים של כריכות ספרים, טפסים וכד’.
מינים המגיעים למשכנות האדם ממערכות הביוב, עלולים להעביר באופן מכני גורמי מחלה למזונו.
בארץ קיימים מינים החיים בטבע ואינם מזיקים לאדם, ומינים הקשורים לאדם. מבין האחרונים יש החיים רק בבתים ויש החיים גם בבתים וגם במערכות הביוב התת קרקעיות.

ארבעת המינים הנפוצים ביותר בארץ הם: תיקן גרמני, תיקן אמריקאי, תיקן מזרחי ותיקן הפסים

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סגירת תפריט
דילוג לתוכן