קרדית אבק הבית

מחלקה: עכבישניים סדרה: אקריות

מהי קרדית האבק?

קרדית אבק הבית (HDM, House Dust Mite) היא יצור מיקרוסקופי שחי במגורי אדם בתנאי אבק ולחות על גבי ספרים,בגדים וחפצים דומים. הקרדית ניזונה מקשקשי עור, והפרשותיה הן הגורמות העיקריות לתגובות אלרגיות בבני אדם.

בתנאים מסוימים, תחת רקע בצבע שחור, ניתן להבחין בקרדית האבק באמצעות זכוכית מגדלת. גודלה של קרדית האבק המצויה הוא כ-420 מיקרומטרים אורך וכ-250-320 מיקרומטרים רוחב. לקרדית האבק הבוגרת 8 רגליים ולזחל 6. בשל משקלה הנמוך, מסוגלים זרמי אוויר קלים להעבירה ממקום למקום בקלות רבה.

מחזור חיים

מחזור חיים ממוצע של קרדית ממין זכר עומד על כ-20-30 ימים בלבד, ואילו מחזור חייה של קרדית ממין נקבה עומד על כ-10 שבועות. משך ההתפתחות במהלך מחזור החיים (מביצה ועד לקרדית בוגרת) תלוי מאוד בתנאי מזג האוויר והמחייה. במהלך חייה מטילה הנקבה 60-100 ביצים ב- 5 השבועות האחרונים בחייה. לאורך 10 שבועות חייה מייצרת קרדית האבק כ-2000 חלקיקי צואה.
 

אזורי מחייה ומזון

קרדית אבק הבית חיה באזורים ביתיים בלבד, בעלי אחוז לחות הגבוה מ-45% (לחות מיטבית של 75%) וטמפרטורה מיטבית של 35 מעלות צלזיוס, על גבי בגדים, ספרים, ריהוט (ספות, מיטות וכדומה), מצבורי אבק וחפצים אחרים היכולים להימצא בבית.

בישראל, בשל הלחות הגבוהה והחום הרב, נפוצה בעיקר באזור שפלת החוף, שם התנאים הם הטובים ביותר לגידולה. היא נמצאת פחות באזורים היבשים, או הקרים מאוד, אך גם שם היא קיימת לעיתים.

נזק לאדם

אלרגיה – גלליה של קרדית אבק הבית הם אלרגנים נפוצים והם גורמים לתגובה אלרגית לאנשים הרגישים להם כאשר הם באים במגע עם האף ומערכת הנשימה. תגובה זו מתבטאת בהתעטשות, נזלת, עיניים נפוחות ותסמינים נוספים. פרק הזמן העיקרי בו מתקיימת החשיפה לאלרגן הוא בשעות השינה, אולם גם בשעות היום ניתן להיחשף לאלרגן בכמויות דומות. המיטה היא סביבה נוחה מאוד לקרדית האבק, לרוב המקום לח וחם מספיק כדי לספק תנאי גידול טובים לקרדית, לכן יש מספר רב של קרדיות חיות על גבי רהיט זה. בשעות השינה, שרוי האדם הישן במשך שעות ארוכות על גבי המיטה. בשל משקלם הנמוך מאוד, מתערבבים גלליהן של הקרדיות באוויר ומגיעים למערכת הנשימה דרך האף שם מתרחשת תגובה אלרגית אליהם.

לקבלת הצעת מחיר השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השאירו פניה ונשוב אליכם בהקדם:

התקשרו

השאירו פניה

דילוג לתוכן